Menu

Czy trzeba wymieniać opony na zimowe?

Bezpieczeństwo na drodze to bardzo istotna kwestia. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że nasze złe wybory mają ogromny wpływ na to, jak wygląda sytuacja na naszych drogach. Okazuje się, że nadal bardzo wielu kierowców nie wymienia opon na zimowe. A przecież jest to konieczne i wymagalne. Opony zimowe są naprawdę przydatne tę porą roku.

4406-5323-ico-wu.jpg

Dlaczego wymieniamy?

Przede wszystkim każdy kierowca powinien być świadomy tego, że wymiana opon na zimowych znacznie zwiększy komfort jazdy. Opony zimowe są konstruowane tak, aby ich przyczepność była idealna, kiedy na dworze panuje zimowa aura. Tego typu, niezbędne akcesoria do samochodu produkowane są z materiałów o nieco innym składzie strukturalnym niż do opon letnich.

Bieżnik bieżnikowi nierówny

Zanim opona zimowa trafi do sklepu, poddawana jest testom, które mówią producentom o bezpieczeństwie tego artykułu. W dużej części związane jest to z bieżnikiem. Bieżnik opon zimowych różni się od bieżnika opon letnich. Ale zacznijmy od początku. Nie wszyscy wiedzą, że jest to zewnętrzna część opony, najbardziej narażona na zużycie. Opony zimowe mają w ten sposób wyprofilowany bieżnik, aby był jak najbardziej przyczepny do podłoża. Jak to wygląda w praktyce? Chodzi oczywiście o tak zwane nacięcia oraz ich głębokość. Zimówki posiadają głębsze nacięcia, które występują od siebie w nieco oddalonej lokalizacji. Ma to bardzo duże znaczenie dla jakości jazdy każdego kierowcy.

Zimowa jazda

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że jazda zimą może sprawiać wiele trudności. Nie chodzi tylko o podłoże, ale także o warunki atmosferyczne panujące wokół. Aby zachować bezpieczeństwo trzeba sprawdzać standard samochodu i dostosować jego jakość do potrzeb. Dotyczy to zarówno jakości samej jazdy, jak i naszych opon i stanu samochodu. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien dobrze czuć się w perspektywie jazdy zimowej. Dlatego też nasza uważna jazda oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to niezwykle ważna kwestia. Realia panujące na polskich drogach są bardzo trudne. To od kierowców zależy głównie standard bezpieczeństwa.

Tags:, ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *