Menu

Kolektory słoneczne – czy warto?

Czym tak naprawdę są kolektory słoneczne? To solary, które umieszcza się na dachu. Wyglądają jak prostokątne lustra, a do ich zadań należy gromadzenie energii pozyskanej z światła słonecznego. Zbudowane są one w sposób jaki pozwala na czerpanie energii z promieni słonecznych, która przetwarzana jest później na energię cieplną. Kolektory słoneczne ogrzewają wodę oraz wspomagają ogrzewanie domu.

Zalety kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne montowane są na naszych dachach ze względów oszczędności. Dzięki nim, jesteśmy w stanie zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na zużycie prądu, nawet o 70% w skali roku. Kolektory słoneczne do pozyskiwania energii potrzebują nie tyle co czystych promieni słonecznych a ogólnego naświetlenia. Dzięki temu mogą pozyskiwać energię nawet w pochmurne, ale jasne dni oraz w okresie zimowym. Największą zaletą kolektorów wodnych jest oszczędność, która w słoneczne miesiące może wynieść nawet 100%!

kolektor_sloneczny

Wady kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne, wad jako takich nie posiadają. Jednak ogromnym minusem jest koszt zakupu oraz montażu takiego urządzenia. To właśnie dlatego, wielu zainteresowanych tematem rezygnuje z ich kupna. O jakiej kwocie mowa? Nawet o kilku tysiącach złotych. Jednak jest to inwestycja, która na pewno się zwróci. Ceny prądu oraz ogrzewania stale rosną. Dzięki posiadaniu kolektorów, możemy zminimalizować te wydatki. Ważne jest też wykorzystywanie mocy jaką dysponują kolektory, tak by nie doprowadzić do ich przegrzania.

Wybór kolektora słonecznego

To jaki kolektor słoneczny będzie dla nas najodpowiedniejszy zależy od indywidualnego zużycia. Źle dobrany kolektor może dostarczać albo zbyt duże ilości energii (co może prowadzić do jego awarii) bądź zbyt małej, a wtedy nie będzie aż tak opłacalny. Kolektor słoneczny jest ekologiczny, nie produkuje żadnych odpadów ani nie emituje szkodliwych gazów. Jeśli masz możliwości ku temu by zaopatrzyć się to urządzenie, nie zwlekaj, gdyż przyniesie ono same korzyści.

Tags:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *